https://www.blikk.hu/aktualis/kulfold/40-ev-utan-capafajok-jelentek-meg-az-adriai-tengerben/y1e6knr
Az elmúlt egy hétben megszaporodtak a cápaészlelések az Adriai tengernél. Az kutatók szerint 30-40 éve nem látott cápafajok térhetnek vissza a kiváló vízminőség miatt a magyarok számára is közkedvelt tengerbe.
Az 1970-es években tetőzött a mediterrán vizek katasztrofális elszennyeződése, s ez komoly ökológiai válságot okozott a Földközi-tenger élővilágában, emiatt az Adriai-tengerből szabályosan eltűntek az ott korábban viszonylagos rendszerességgel észlelt nagytestű cápafajok.
Az elmúlt héten a turisztikailag is frekventált horvátországi nyaralóhelyen, Makarska vizein kaptak lencsevégre egy közvetlenül a part közelében kalandozó cápát. A szakemberek megállapították, hogy a partoknál úszkáló ragadozó valószínűleg a horvátországi Adrián emberemlékezet óta nem látott rövid uszonyú makó.
Előtte két nappal korábban a közeli Grebaštica település partjainál észleltek egy másik cápát, horvát horgászok pedig az elmúlt hetekben számoltak be arról, hogy a mediterrán vizeken nem honos trópusi fajjal, a tigriscápával találkoztak.
Az Adriai tenger egyre jobb ökologiai helyzetének javulása és tudományos szenzáció mellett óvatosságra intő, fontos hír ez, hiszen a tudományos szakirodalom összesen 27 adriai cápafajt jegyez, amelyek közül a plankton-evő óriáscápa (Cethorinus maximus) számít a legnagyobbnak a maga 8-11 méteres maximális testhosszával. Emellett itt honos a nagy fehér cápa, a legnagyobb adriai és egyben mediterrán húsevő cápafaj a maga 6,5 méteres maximális testhosszával.