https://roadster.hu/ot-kozeli-sziget-ami-karibi-elmenyt-hoz-europaba/
A szigeteknek van valami paradicsomi hangulatuk ahogy mindentől távol, szabadon foglalják el helyüket a tenger vagy az óceán közepén – és a jó hír az, hogy mindezért nem is kell olyan messzire mennünk. Keressünk homokos tengerpartokat, szikrázóan gyönyörű kék vizet, felfedezésre váró eldugott ösvényeket és hegycsúcsokat, az éjszakai élet fellegvárait vagy a nyugalom szentélyeit, az alábbi öt európai szigettel biztosan nem nyúlunk mellé.
Mykonos – Görögország
Mykonos nevét Apolló unokája után kapta, és bár korábban az egyik legszegényebb sziget volt, mára a hedonizmus fellegváraként a legvonzóbb görög szigetek sorát gazdagítja. Csúcsszezonban a vibráló éjszakai életre vágyók és a pózoló divatimádók lepik el, ha viszont tavasszal vagy késő nyáron érkezünk, akkor belekóstolhatunk a nyugodtabb mykonosi életbe.
A sziget huszonöt strandja között a társasági élettől lüktető Paradise és Super Paradise homokos öbleitől, Fokos kavicsos partjain át a családbarát fehér homokos Eliaig itt mindent megtalálunk. A strandolás mellett pedig bejárhatjuk a sziget magaslatait színesítő tradicionális görög falvakat, és a partszakaszokat szegélyező tipikus fehér görög városokat.
Hotel helyett szálljunk meg egy helyi villában a tengerhez közel, ha pedig a tökéletes ebédet keressük, kérdezzünk bárkit, szinte biztos, hogy a Kiki’s Tavernt ajánlják.
És nem véletlenül: a kis eldugott tengerparti bódénak ugyan nincs weboldala, de még csak egy útszéli táblája sem, a hely előtt duzzadó sorról viszont biztosan felismerjük – a grillezett helyi zöldségeket, húsokat, tengeri finomságokat és a borokat itt a görög fűszerek mellett az élet- és ételszeretet járja át.
Capri – Olaszország
Ha egy különleges, európai szigetet keresünk, ahol az olasz életérzés nagy dózisban érkezik, akkor a Nápolyi-öbölben található Caprit mindenképpen vegyük fel a listára. Capri esszenciája a magas sziklákkal övezett táj, a színes olasz házak és a luxus tökéletes arányú vegyületében rejlik. A szigetre érve már kapjuk is a 100%-os Capri-élményt: a Marina Grande kikötőből sikló visz fel Capri központjába, ahol tulajdonképpen egy olasz film egyik jelenetébe csöppenünk.
A főteret hibátlanul öltözött turisták és stílusos helyi lakosok lepik el esténként, és az egész városka igazi olasz ritmustól dübörög. Ha mi is felvettük a tempót, akkor az itt töltött néhány nap alatt semmiképp se hagyjuk ki a csónakázást a Kék barlang (Blue Grotto) szikrázóan kék vízén, a legtökéletesebb kilátásért pedig az Anacapriból induló libegővel menjünk fel a sziget legmagasabb pontjára, Monte Solaróba.
Ha a sziklaszirtek és a tenger látványát egyszerre élveznénk, szálljunk meg a Casa Verdemareban, ha pedig tradicionális tengeri ízekre vágyunk, akkor mindenképpen próbáljuk ki a hely egyik legjobb éttermét, a Bagni Tiberiót, ahonnan a töltött tintahalas ravioli vagy a tenger gyümölcsei rizottó elfogyasztása közben beláthatjuk az egész szigetet.
Hvar – Horvátország
Ha közeli tengerparti nyaralásban gondolkozunk, akkor Krk mellett az ország egyik legnaposabb helyét, Hvart is érdemes számításba venni. Már csak azért is, mert Hvar sziget fővárosában, Hvaron a fényűző tengerpartok elegáns hotelekkel és pörgő éjszakai élettel társulnak, a csendesebb, családi nyaralásért pedig elég megállnunk az északi partszakaszon, Stari Gradban vagy Jelsában.
Hvar egy puccos nyaralás lehetőségén túl az aktív kalandorokat is a tenyerén hordozza: a környéken megszokottnál sokkal zöldebb, bujább növényzet túrázásra hívogat, de bejárhatjuk a szőlőtőkékkel borított dombokat akár biciklivel is, megnézhetjük a sziget hires levendulamezőit vagy a déli part barlangjait.
Ha kevesebb turistára vágyunk, akkor nyár helyett inkább tavaszra tervezzük az utazást, amikor a tenger már elég meleg egy kellemes úszáshoz, és még a tengerparton is kényelmesen elférhetünk.
Szállásnak akár a Hvar központjában található, felújított 15. századi gótikus mini palotát is választhatjuk, az autentikus helyi ízekre pedig a Passarola étteremben találhatunk rá: a homártészta, a halpörkölt és a tenger gyümölcsei rizottó is pazar.
Formentera – Spanyolország
Az Ibizától mindössze fél órányi kompútra található, húsz kilométer hosszú Formentera a vegytiszta nyugalom és kikapcsolódás paradicsoma. A sokszor Ibiza kistestvéreként is emlegetett szigeten a hippi életérzés hosszú homokos partszakaszokkal társul, a strandok pedig már-már karibi hangulatúak.
Formentera egy igazi érintetlen kincs, amit a hatósági korlátozásoknak köszönhetően még nem leptek el a gigahotelek és a turisták – de egyetlen óra alatt eljuthatunk Ibizára, ha már zavarna a túlzott nyugalom, és az azúr, türkiz és lazurit színekben csillogó Baleár-tenger képeslapot kívánó látványa.
A sziget nyújtotta szabadságélmény maximális élvezétéért a hotel helyett béreljünk inkább egy hajót, és semmiképp se hagyjuk ki Európa egyik legjobb, családi éttermét, a Juan y Andreat.
Naxos – Görögország
Naxos szigete egy igazi időutazás: és nem csak azért, mert a legendák szerint itt nőtt fel a görögök főistene, Zeusz, hanem mert a sziget építészete magán hordozza az ókortól kezdve az Oszmán Birodalomig több ezer évnyi történelem lenyomatát.
A Kikládesz-szigetek legnagyobbikán mindenből kapunk egy kicsit, ami görög: a macskaköves sétányokkal övezett és turistáktól pezsgő főváros, Hora mellett a szigeten elhagyatott strandokat is könnyen találhatunk, de a Kükládok legmagasabb pontjára, a Mount Zeusra is érdemes felmászni, ahol útközben olyan hegyi falvakat fedezhetünk fel, mint Halki vagy Apiranthos.
Az egyik legjobb helyi étteremben, a Stelidában kóstoljuk bele a tradicionális görög és a modern konyha fúziójába, szállásnak pedig válasszunk egy tengerre néző villát saját homokos partszakasszal, hogy már a reggeli mellett is élvezhessük az elképesztő kilátást.