https://www.hetedhetorszag.hu/hirek/2019-08-19/megvalasztottak-a-legjobb-horvat-tengerparti-nyaralohelyet
1975 óta minden évben teszteli egy horvát turisztikai újság az adriai tengerpart nyaralóhelyeit. Az idei legjobbnak választott Lumbarda, Korčula szigetén található.
A Večernji list cím horvát lap szakértői inkognitóban keresik fel az adriai tengerpart üdülőhelyeit, majd szavazással döntenek a legjobbról. Értékelik sa strandokat, az étkezési lehetőségeket, a rendezettséget a panorámát, valamint a napközbeni és az éjszakai programkínálatot is.
Az idei
20 nyaralóhely közül (köztük Podgora, Vrsar, Lopud, Baška Voda, Dugi otok, Murter, Čiovo, Medulin és Nin) Lumbarda lett a győztes, tavaly szintén
Korčula szigetéről került ki a győztes. Korábban Korčula városa mellett nyert már Zadar, Dubrovnik, Split, Trogir és Vis is.
A „coelho-i” indoklás szerint: „Itt magadat hallod meg, a saját gondolataidat. Rájössz, hogy nem azért élsz, hogy dolgozz, hanem azért dolgozol, hogy olyan helyeken élhess – és azt meg is engedhesd magadnak – mint Lumbarda.” Lumbarda olyannak őrizte meg a környezetét, amilyet ritkán lehet ma már Horvátországban találni.
Lumbarda a sziget keleti felében fekszik, Korčula városától kevesebb mint tíz kilométerre található.
A Korčula szigetén élő első ismert nép az illírek voltak, majd az ókori görögök is gyarmatosították. A Lumbardán talált leletek, egy feliratos kő az ún „Lumbardai psephisma” és a kolónia temetőjéből származó „Gnathia” váza jelenleg a korčulai városi múzeumban található. A római korból fennmaradt villagazdaságok maradványai megtalálhatók Lumbardia határában Vela Solinán, Javićon és Mindelen is.
A középkorban a sziget keleti partvidéke lényegében lakatlan volt, ugyanis a középkor folyamán állandó kalóztámadás veszélyének volt kitéve, ezért a lakosság többnyire a sziget belsejében alapított településeken élt. Benépesülése a közeli Korčula városának fejlődésével hozható összefüggésbe. Lumbarda első, Szent Rókus tiszteletére szentelt temploma 1561-ben épült.