KUALA LUMPUR, MALAJZIA Az Örök Szépség Múzeuma A Malajziai Nemzeti Múzeum harmadik emeletét az emberiség azon erőfeszítésének szentelték, hogy szeretnénk az idők végezetéig jól kinézni, és ezért bármilyen áldozatra készen állunk. A kiállítás a történelem kezdetéig megy vissza a gyakran felháborító szépészeti beavatkozások bemutatásában: elkötött lábfejek, szájba illesztett lemezek, tányérral tágított fülcimpák, oválissá préselt fejek, rézgyűrűkkel megnyújtott nyakak és így tovább. Feltétlenül vigyen magával tükröt, mert a „valódi szépség” galériájából távozva garantáltan szebbnek fogja magát látni.
ZÁGRÁB, HORVÁTORSZÁG Szakítások Múzeuma Mi marad egy szakítás után? Szerelmes levelek, egy pár ott felejtett magas sarkú vagy egy törött teniszütő: tárgyak, amelyek a félresikerült kapcsolatra emlékeztetik annak túlélőjét. A zágrábi Szakítások Múzeumának kiállítási tárgyait hétköznapi emberek adományozták az intézménynek a saját tönkrement kapcsolatuk mementójaként, s a hozzájuk fűzött, néhány mondatos kommentárokkal meglepően szívszorító tárlat jött létre. E tárgyak az összetört szívek és álmok emlékművei, egy-egy érzelmi összeomlás romjai. Vannak köztük egyértelmű darabok – eljegyzési gyűrűk, Bálint-napi kártyák –, de meglepőek is, mint például a rózsaszín plüssbilincs vagy a fából készült görögdinnye.
PEKING, KÍNA Csapvíz Múzeum Minden, amit a csapvízről tudni lehet, csak soha nem vette a fáradságot, hogy megkérdezze. Százharminc kiállítási tárgy, köztük vintage vizeskuponok Peking első vízszolgáltatójától, a Jingshitől, illetve egy miniatűr vízszűrő rendszer, amely a Tiltott Város vízellátását biztosítja. Ne essünk azonban kísértésbe a látottaktól, hiszen a pekingi lakosok rég tisztában vannak vele, hogy a csapjaikból érkező víz nem alkalmas emberi fogyasztásra.
ISZTAMBUL, TÖRÖKORSZÁG Az Ártatlanság Múzeuma Egy múzeum, ami nem létezne Orhan Pamuk Nobel-díjas író azonos című regénye nélkül, ugyanis annak háttéreként született meg 2012-ben egy 19. századi isztambuli házban.
A múzeum és a regény egy időben kelt életre, két isztambuli család sztoriját mesélve el (a múzeum persze tárgyakon keresztül). Mindkettő részletes betekintést enged az isztambuli felső osztály mindennapi életébe az 1970-es évektől a 2000-es évekig. A gyűjtemény több mint ezer tárgyat tartalmaz, amelyeket az író képzeletében hősei használtak, hallgattak, néztek, gyűjtöttek vagy álmodtak. Egy fiktív történet valódi tárgyakból felépítve: az Ártatlanság Múzeumát 2014-ben Európa legjobb múzeumának választották.
GATLINBURG, TENNESSEE, USA Só- és Borsszóró Múzeum Andrea Ludden antropológus mániája a só- és borsszórók gyűjtése, amiből több mint huszonkétezer van a birtokában. Valószínűleg nem létezik a világon olyan dolog, amely ne lenne elérhető sótartóalakban: hamburger és hot dog, pingvin és csontváz, amish farmer és mexikói földműves, űrlény és a világ minden zöldsége, hogy csak néhányat említsünk. Az ajándékboltban természetesen kiválaszthatjuk a hozzánk legjobban illőt, s akár saját gyűjteményt is kezdhetünk.
HOLLYWOOD, USA Hírességek Fehérneměinek Múzeuma A hollywoodi Frederick’s fehérneműboltnak köszönheti a világ a push-up melltartókat és a tangabugyikat, a felső szintjén helyet kapó múzeum pedig az Álomgyár fehérneműs ki kicsodája, ahol Tom Hanks boxeralsója a Forrest Gumpból ugyanúgy megtekinthető, mint a Beverly Hills 90210 teljes stábjának alsóneműi.
A múzeumot az 1992-es lázongások idején fosztogatók rámolták ki, akkor veszett nyoma többek között Madonna arany és lila melltartójának is.
PORTLAND, MAINE, USA Nemzetközi Kriptozoológiai Múzeum A kriptozoológia azon állatok tanulmányozását jelenti, amelyek létezését mindössze hiedelmek támasztják alá, mint a Loch Ness-i szörny vagy a jeti esetében. Loren Coleman – aki a világ vezető szakértője a témában – hatalmas gyűjteményt halmozott fel olyan relikviákból, amelyek e misztikus lényekhez kötődnek: van valódi bojtosúszóshal-maradványa, P. T. Barnum fidzsi hableánya, egy 2,5 méter magas, 130 kilós Nagylábúja, valamint számtalan szőrmintája és láblenyomata olyan állatoktól, amelyek nagy valószínűséggel soha nem lépkedtek a Föld felszínén.
OSZAKA, JAPÁN Momofuku Ando Instant Ramen Múzeum Az agglegények és egyetemi kollégisták kedvenc ételének külön otthona van Japánban. A múzeum az instant ramen feltalálója, Momofuku Ando előtt tiszteleg, aki olcsó ételt akart fejleszteni a második világháború szegény túlélőinek, így 1957-ben műhelyében kikísérletezte a világ első zacskós levesét, a csirkerament. A múzeum konyhájában megalkothatjuk saját leveskreációnkat és annak csomagolását, a kiállításon pedig több mint 800 zacskós levest láthatunk.
REYKJAVÍK, IZLAND Falloszmúzeum Ha a férfinemiszerv érdekli, lzlandon a helye. Csak semmi pornográfia, a múzeum szigorúan tudományos érdeklődésből gyűjtötte össze 215 faj péniszét a legapróbbtól (2 mm, egy hörcsögé) a legkolosszálisabbig (1,7 m, egy bálnáé). Sigurður Hjartarson gyerekként kezdett érdeklődni a fallológia iránt, 1974-ben bálnák falloszának gyűtésébe fogott.
A múzeumot 1990-ben nyitotta, amikorra már elég példányt gyűjtött, az első emberi nemi szervet pedig egy 95 évesen elhunyt izlandi férfitől kapta 2011-ben.
SOUTHPORT, MERSEYSIDE, ANGLIA Brit Fěnyíró Múzeum Legtöbben a kertvárosi élet legnagyobb hátulütőjének tartják, Nagy-Britanniában viszont saját múzeumot kapott a fűnyíró története.
Megtekinthető többek közt Károly herceg vagy Brian May fűnyírója, a világ legdrágább, valamint a világ legkisebb működő fűnyírója is – az utóbbi mindössze 5 cm magas. A múzeumnak több mint háromszáz darabja van az elmúlt kétszáz évből, és foglalkozásokat is kínálnak, ahol megtanulhatjuk megjavítani a sajátunkat. A fűnyíró szabadalmát Edwin Beard Budding nyújtotta be 1830-ban, s az eszköz eredetileg arra készült, hogy a ruhaanyagokról levágják vele a kilógó cérnaszálakat. Budding ötlete volt a gépet fűnyírásra használni, s a maga idejében őrültnek tartották miatta.
BANGKOK, THAIFÖLD Siriraj Orvostudományi Múzeum Nem érdemes félvállról venni, ha egy múzeumot a köznyelv „a halál múzeuma”-ként emleget, ezt a helyet ugyanis nem a nyúlszívűeknek találták ki. A bejáratnál a gyűjtemény alapítójának csontváza fogad, ami nagyjából előrevetíti, milyen élményekre számíthatunk bent. Agyvérzést szenvedett agyak, sérült és csonkított lábak és kezek, éles késsel átmetszett tüdők és golyóval átlyukasztott koponyák: nagyjából az összes szomorú móddal találkozhatunk, ahogy az ember élete véget érhet. Ez a morbid múzeum, ahol a halál úgy van kiállítva, mintha művészeti alkotás lenne, a thai főváros egyik legnépszerűbb látványossága. Si Ouey, a hírhedt kannibál – aki számtalan gyereket falt fel az ötvenes években – mumifikálódott holttestét is megtekintheti itt, akinek erre van gusztusa.
WASHINGTON D.C., USA Nemzetközi Kémmúzeum A világ legnagyobb kém tematikájú gyűjteménye betekintést nyújt a legtitkosabb foglalkozás rejtelmeibe.
Mini fényképezőgépek, tollba rejtett diktafonok, hamis pénzek, álcázott fegyverek szegélyezik az emberi felderítés és kémkedés útját a történelemben. A látogatók interaktív kémkalandokban vehetnek részt, saját álcát fejleszthetnek, és megismerhetik a világ legjobb kémeinek történetét.