https://bdpst24.hu/2019/07/29/igy-nyaralnak-a-magyar-gyermekes-csaladok/
A magyar gyermekes családok csaknem fele augusztusban indul nyaralni, háromnegyedük belföldi úti célt, jellemzően a Balaton-parti városokat választja – derült ki a REGIO Játék friss kutatásából. A legkedveltebb szálláshely az apartmanház, és tízből kilenc szülőnek kifejezetten fontos, hogy a szállás baba- vagy gyermekbarát legyen. A hazai medencék biztonsági szempontból majdnem ötösre vizsgáztak, a strandokkal viszont több problémájuk is van a szülőknek.
A magyar gyermekes családok mindössze 9 százaléka töltötte júniusban a nyaralását, 36 százalékuk júliusban, míg nagyjából minden második (47%) augusztusban indul vakációzni – derült ki a REGIO Játék friss kutatásából. A válaszadók háromnegyede belföldre utazik, a legnépszerűbb célpontok a Balaton (Siófok, Balatonfüred és Balatonlelle), Hajdúszoboszló, Gyula és Eger. A külföldre tartók Horvátországot, Ausztriát és Erdélyt fedezik fel, de mindkét táborra igaz, hogy leginkább autóval közelítik meg az úti célt (85%). „A jellemzően 1 hetes (44%) vagy annál kevesebb idejű (40%) nyaralást a legtöbben apartmanban (46%), 4-5 csillagos (23%), illetve 2-3 csillagos (13%) hotelben töltik el. Tízből kilenc szülőnek az a legfontosabb, hogy a szálláshely baba- vagy gyerekbarát legyen, amihez elengedhetetlen, hogy legyen játszótér, hűtőszekrény a szobában, valamint biztosítsanak baba- vagy gyerekágyat” – ismertette a kutatás eredményeit Gyaraki Dávid, a REGIO Játék marketingvezetője.
A felmérés vizsgálta a hazai medencék és strandok megítélését is. „A válaszadók a szálláshelyek medencéit biztonsági szempontokból 5-ből 4 pontra, míg strandok esetében 3,8 pontra értékelték, ami jó eredménynek számít. A strandjainkkal kapcsolatban azonban vannak problémák is, a legnagyobbak sorrendben a drága étkezési lehetőségek, a nagy tömeg, valamint a belépőjegyek magas ára” – folytatta Gyaraki Dávid.
A strandlabda és az okostelefon nem maradhat otthon
Legtöbb esetben azonban a nyaraláshoz a vízpart is hozzátartozik. „A kutatásunkból kiderült, hogy a legnépszerűbb strandfelszerelés a 18 éven aluliak körében a strandlabda, ezenkívül a 7-18 éveseknek matracot és úszószemüveget, a 6 éven aluliaknak úszógumit, karúszót és vízipisztolyt visznek a szülők. Idén például különösen nagy divatja van korosztálytól függetlenül a nagy méretű süteményes, gyümölcsös, flamingós vagy unikornisos matracoknak” – tette hozzá Gyaraki Dávid. A nyaralóhelyen a családok többsége (69%) nem vásárol már strandfelszerelést, csak ha nagyon muszáj, például kilyukad az úszógumi vagy elveszik a labda.
Az utazás idejére, valamint a pihenőidőre a 18 év alattiak többféle elfoglaltságot szolgáló játékot, eszközt is magukkal visznek. „A tinédzserek egyértelműen az okostelefont tartják a legfontosabbnak a nyaralás alatt is, pihenőidőben viszont szívesen részt vesznek egy-egy társas- vagy kártyapartin is. A 7-10 évesek kártyajátékokkal ütik el az időt legszívesebben, ezenkívül ők és a 6 évnél fiatalabbak magukkal viszik a kedvenc alvós plüssüket is, melyek biztonságot nyújtanak a gyerekeknek idegen környezetben” – zárta a REGIO Játék marketingvezetője.
A REGIO JÁTÉK fogyasztóvédelmi referensének legfontosabb tanácsai strandjáték vásárlás és használat esetére:
- A felfújható játékot(pl. úszógumi, karúszó, felfújható, ráülős játékok) használó gyermekekre különösen ügyelni kell! Vegyük figyelembe, hogy ezek csak az úszást segítő eszközök, de nem akadályozzák meg a vízbe fulladást, ezért úszni nem tudó gyereket nem szabad ezzel sem a mély vízbe engedni. Ellenőrizzük a szelepeket, mielőtt a gyermeknek adnánk, és győződjünk meg róla, hogy nem ereszt-e a játék. Mindig legfeljebb karnyújtásnyira távolodhat el a felnőtt a gyermektől.
- Úszógumi: a fentieken kívül ügyeljünk arra is, hogy a gyerek felemelheti mindkét karját, és így kicsúszhat az úszógumiból.
- Karúszó: ellenőrizzük, hogy a gyermek életkorának és súlyának megfelelő eszközt használjon, mert lehet, hogy nem bírja el az eszköz.
- Strandlabda: a szabad vizekben balesetveszélyt jelenthet, ha a szél vagy a hullámok elsodorják a labdát, és a gyermek utánamegy. Világosítsuk fel a gyermeket ennek veszélyeiről, és értessük meg vele, hogy nem éri meg a kockázatot, lehet másik labdát vásárolni.
- Vízipisztoly: tanítsuk meg a gyermeknek, hogy nem célzunk vele arcra, a szemkárosodás veszélye miatt.
A kutatás háttere:
A sajtóközleményben szereplő adatok a REGIO JÁTÉK saját értékesítési adatain, valamint egy 2019. július 22-24. között elvégzett online kutatáson alapulnak, melyben 1451, 18 év alatti gyermeket nevelő szülőt kérdeztek meg a nyaraláshoz, strandokhoz kapcsolódó véleményéről.