https://www.flyerz.hu/hogyan-ismerhetjuk-meg-az-adriat-maskepp-ime-nehany-tipp/
Következő adriai utazásunkkor, ne csak a part széléről szemléljük a vidéket, hajózzunk ki a vízre is, mert a szakértők és a visszajáró utazók szerint csak így ismerhetjük meg a partvidéket a maga teljességében – a romantikus öblök, rejtett kincsek így tárulnak fel igazán.
Legalább egyszer az életben ki kell próbálni a vitorlázást a horvát vizeken – javasolják az Adria szerelmesei –, aki megteszi, életre szóló élménnyel lesz gazdagabb. Nem véletlen, hogy a horvátországi nyaralás egyre népszerűbb módja a vitorlázás. De miért is ne lenne az, hiszen a partvidék 1185 szigete között vannak buján zöldellőek, kopárak, hegyesek, laposak, aprók és hosszan elnyúlók – a vitorlástúra szépségét épp e változatos szigetvilág felfedezése adja.
Bérelt vitorlással akár magunkban, akár egy tapasztalt kapitánnyal a fedélzeten bejárhatjuk a legjobb strandokat, titkos öblöket, népszerű nyaralóhelyeket, és ha kedvünk tartja, naponta másik kikötőhelyen tölthetjük az éjszakát. És az olyan mindennaposnak tűnő pillanatok is élményszámba mehetnek, mint mondjuk a kikötés a történelmi városok tövében, vagy egy-egy halászfaluban.
A horvát tengerpart április végétől egészen október elejéig élvezhető. A főszezon július–augusztus, ekkor a legzsúfoltabbak a kikötők és a horgonyzóhelyek, és a költségek is ilyenkor a legmagasabbak. De aki nem ragaszkodik a főszezonos nyaraláshoz, az az elő- és utószezonban sokkal olcsóbban bérelhet hajót, a kikötők kevésbé forgalmasak, és a hőmérséklet is kellemes, sőt ha nagyon akarunk, akkor még fürödhetünk is (annyira azért még ebben az időszakban sem hűl le a tenger).
Csillagtúrák Hvar szigetéről
Aki ragaszkodik a szárazföldi nyaraláshoz, de azért szívesen hajózna is, annak azt ajánljuk, válassza Dalmácia királynőjét, Hvar szigetét, és hajóval, vízi taxival vagy komppal járja be a környező vidéket.
Évi 2715, napi átlag 7,4 napsütéses órájával Hvar az Adria legnaposabb szigete, ahol télen is kellemes a hőmérséklet. Nemcsak gyönyörű, türkizkék öblei, de a zöldellő pineaerdők, a szőlőskertek, olívaligetek és az illatozó levendulamezők is varázslatosak. A sziget történelme szintén figyelemre méltó: az országban itt láthatók a velencei építészet legszebben megmaradt emlékei, és itt van a legrégebbi település: Stari Grad. Ráadásul Hvar igazi bulisziget, pezsgő éjszakai élettel.
Kikötőjéből katamaránnal lehet elérni Split városát, de Korčula is megér egy hajókirándulást. Sokak szerint a környék legérdekesebb helye a Hvar előtt elterülő zöldellő Pakleni-szigetek; a nagy szigetre Hvar kikötőjéből kis hajótaxikkal mehetünk át. Itt számos eldugott, kristálytiszta vizű öblöt találunk, és bőven van olyan rejtett partszakasz, ahol magunkban lehetünk.
Hvar északi városaiból induló kirándulóhajókkal fedezhetjük fel a nyugalmas Brač szigetét, a szomszédos Visre pedig könnyedén eljuthatunk a menetrend szerinti kompjárattal.
Vis, a nyugodt búvárparadicsom
A horvát partoktól legtávolabb eső, csendes sziget nemcsak a kirándulók, hanem a búvárok körében is népszerű. A közelben található merülő helyek talán legnagyobb vonzereje a rendkívüli látótávolság, ami szinte a Vörös-tengeréhez hasonló. A haladó búvárok hajó- és repülőroncsokhoz merülhetnek, miközben a gazdag vízi élővilág is lebilincselő. A körülmények a kezdőknek is ideálisak: jók a látási viszonyok, és még a part közelében is gyakorta lehet találkozni halrajokkal, polipokkal és tintahalakkal. A búvárbázist a sziget második legnagyobb településén, Komizán találjuk.
Vis az Adria egyik legzöldebb szigete, ahol rengeteg a zöld terület, tiszta a levegő, a kéknél is kékebb a tenger, és szinte mindig süt a nap. Ezen a nyaralók elől sokáig elzárt földdarabon ma sincsenek szórakozóhelyek, nagy szállodák, nincs zsúfoltság – de akik a rejtett öblök csendjét, a romlatlan szépséget és a nyugalmat keresik, azoknak Vis szigete az ideális pihenőhely.
forrás: www.turizmus.com