https://nlc.hu/utazas/cikk/dalmat-gasztronomia-hal-oliva-bor/
A dalmát konyha nagyszerűsége az egyszerűségében rejlik: friss alapanyagok, minimális, mindenhol megtermő fűszerek, finom helyi olíva és bor. Amit itt egyszer megkóstolsz, sosem feleded!
Dél-Dalmácia ízei egyet jelentenek a helyben sajtolt olívaolajjal, az Adria mélyének és a folyóknak a legfrissebb halaival és kagylóival, valamint az elsőosztályú borokkal. A dalmát konyha alapvetően az egyszerű elkészítési módokon alapul Korčula szigetén is.
Egy kis dalmát gasztrotörténelem Korčulán
Korčula a XX. század elején volt a legnépesebb, de a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt tömeges kivándorlások kezdődtek, amikor a filoxéra a kilencszázas évek elején kipusztította a szőlőket az évszázados teraszokról. Nehéz idők voltak, Blato, Korčula szigetének nyugati „fővárosa” például egy nap alatt veszítette el lakosaink harmadát, mintegy 3 ezer embert. Akik elmentek, hasonló tájakon telepedtek le, és vitték magukkal szőlő és bor tudásukat, megteremtve, hozzájárulva Kalifornia, Ausztrália, Dél-Amerika mára világhírű borkultúrájához.
A szülőföldjükön maradt gazdák a mezőgazdasággal, a XX. század második felében pedig a turizmussal kezdtek el foglalkozni.
Akik maradtak, olívát ültettek a teraszokra, mert az olíva kevesebb munkáskezet igényel, és a szőlőket a könnyebben művelhető völgyekben telepítették újra. Persze továbbra is kijártak és járnak a tengerre, ami egyben sokaknak kikapcsolódást is jelent. A nagy őszi tonhalvonulás manapság a külföldi élményhalászok hadát vonzza ide.
Hal–olíva–bor minden mennyiségben!
A dalmát kulináris szentháromságot a hal–olíva–bor alkotja, elképesztő változatosságban.
Nincs olyan étkezés, ahol ezek mindegyike, de legalább a háromból kettő összetevő ne szerepelne valamilyen formában.
Az itteni olíva olaj íze elsőre általában meglepi az „olívát ismerőket”, majd rögtön megértik, hogy mi az oka annak, hogy errefelé az olíva nem egy főzési segédanyag csupán, hanem önálló élete van: friss fehér kenyérrel mártogatva előételként fogyasztják.
Korčula szigetén az ételek készítése megfelel a modern táplálkozási trendeknek, amelyek közé tartoznak az egészséges ételkészítési módok (főtt és grillezett ételek), továbbá a hal, az olívaolaj, a zöldségek használata. Nem véletlen, hogy még az átlag európai körülbelül 2 liter olíva olajat fogyaszt el évente, Korčulán ez a mennyiség átlagosan 25 liter évente. Korčula fő terméke az olajbogyó, amelyből első osztályú minőségi olíva olajat sajtolnak. Díjnyertes, minőségi és messze földön híres olíva olajaikra méltán büszkék Korčula gazdái!
Tipp: Ha szeretnél belekóstolni az igazi dalmát gasztronómiába, akkor a Korčula szigetén található magyar szállodában megteheted, ami csodálatos fekvése mellett a tengerpart közvetlen közelében két étteremmel is várja a gasztronómia szerelmeseit!
A dalmát életérzéshez hozzátartozik az ételek szeretete is. Nagyon szeretnek enni és élvezik az ételek elkészítését is. Olyannyira, hogy a főzés nem feltétlen a nők feladata, a férfiak – mikor összejönnek – társasági életük részeként mindig sütnek valamit (leginkább halat) és bort fogyasztanak a vacsorához (többnyire sima vízzel hígítva – ez a helyi bevanda).
Tudtad? A vidék szőlőtermesztési és borászati hagyományai a régmúltban gyökereznek. Horvátország legfinomabb borai között még mindig élen jár a Peljesac vörösbora, a plavac, amit Korčula szigetén is megtalálunk.