A schengeni közös utazási térségbe való horvát felvételre tesz ma javaslatot az Európai Bizottság. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy amennyiben a javaslatot az Európai Tanács elfogadja, a felvétel napjától a horvát határszakaszon megszűnne a (magyar és horvát) határellenőrzés.
A Politico ma reggeli hírlevelének értesülése szerint a Bizottság ma azt fogja javasolni, hogy vegyék fel Horvátországot a schengeni övezetbe. Horvátországot egyébként már régebb óta „schengen-közeli” országként tartotta nyilván az EU, a felvételi javaslathoz szükséges utolsó hiányzó elem az volt, hogy az ország alkalmazza a schengeni szabályokat „a külső határok igazgatásában”. A Bizottság értékelése szerint mára ez is teljesült.
A felvételhez az Európai Tanács egyhangú hozzájárulása szükséges. Vagyis a szakértői szintről még politikai szintre kerül a kérdés, így még lehet egy kicsit találgatni, hogy a bizottsági véleményt magáévá teszi-e az állam- és kormányfőkből álló testület, amely múlt héten végülis blokkolta az észak-macedón és albán EU-csatlakozás megindítási folyamatot, amit a Bizottság elnöke történelmi hibának minősített.
Mivel az elmúlt években évente legalább 500-600 ezer magyar látogatott Horvátországba főként üdülési célból, így az a hír, hogy megszűnhet a magyar-horvát határon az ellenőrzés és megállás nélkül roboghatunk a horvát partokig, rengeteg magyarnak jelent jó hírt és az utazása további gyorsulását.
Mi ez a Schengen-térség?
A schengeni térség jelenleg 26 európai országból áll (amelyek közül 22 az EU tagja): Belgium, Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Szlovákia, Finnország és Svédország, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc. A belső határellenőrzés nélküli térség részeként ezek az országok:
• nem végeznek határellenőrzéseket belső határaikon (vagyis két schengeni állam közötti határszakaszon);
• külső határaikon (vagyis egy schengeni állam és egy nem schengeni állam közötti határszakaszon) egyértelműen meghatározott kritériumokon alapuló, harmonizált ellenőrzéseket végeznek.
Ennek eredményeként az uniós polgárok és a nem uniós polgárok egyaránt szabadon utazhatnak a schengeni térségen belül: csak akkor ellenőrzik őket, amikor a külső határt átlépik.