Turizmus Évadnyitó Gála – Fenntarthatósági Díj
A 2024. évi Turizmus Évadnyitó Gála alkalmából a Turizmus.com szerkesztősége a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal együttműködve pályázatot hirdet a turisztikai szektorban dolgozók számára a fenntartható szemlélet és elkötelezettség elismerésére szolgáló Fenntarthatósági Díj elnyerésére.
A díjról
A Fenntarthatósági Díj célja, hogy elismerje és a szélesebb közönséggel is megismertesse azokat a személyeket, akik vezető szellemiségükkel a fenntarthatóságot a cégük/szervezetük elemi üzleti stratégiájába tudták építeni, és hiteles, példamutató fellépésükkel, innovatív intézkedéseikkel rendszerszintű változásokat tudtak elindítani a fenntarthatósági folyamatok felgyorsítására a turisztikai szektorban.
Mindemellett cél, hogy a díjjal inspiráljuk a turisztikai szektorban dolgozó vállalatokat és vezetőiket, hogy döntéseikbe integrálják a fenntarthatóság szempontjait, és olyan, a szokásos üzletmeneten túlmutató üzleti megoldásokat dolgozzanak ki, amelyekkel úttörő szerepet vállalnak és példát mutatnak ezen a téren minden iparági szereplőnek.
A pályázat útján elnyerhető Fenntarthatósági Díj egy szakmai és egy közönségdíj keretében ismeri el azon személyek munkáját, akik vezető szerepet vállaltak a legkiemelkedőbb fenntartható turisztikai projektekben.
A pályázat menete
A díjra a turisztikai szektor bármely szegmenséből lehet pályázni magánszemélyként vagy vállalati projektvezetőként, meglévő vagy fejlesztés alatt álló, hosszú távú fenntarthatóságot szem előtt tartó épített projekttel vagy szolgáltatási koncepcióval.
Pályázni az ITT elérhető adatlap kitöltésével lehet.
A pályázó adatainak megadása mellett részletesen be kell mutatni a projekt célkitűzéseit és eredményeit, kiemelve, hogy a projekt hogyan ad választ a fenntarthatósági kihívásokra a turizmusban vagy a vendéglátásban. Fel kell tüntetni azokat az innovatív intézkedéseket, a szokásos üzletmeneten túlmutató üzleti megoldásokat, amelyek rendszerszintű változásokat tudtak elindítani az adott vállalkozás fenntarthatósági folyamatainak felgyorsítására. Végezetül meg kell indokolni, hogy az adott projekt miben volt kiemelkedő és úttörő, és hogyan tud ezzel példát mutatni az iparági szereplőknek a hosszú távú fenntartható stratégia kialakításában.
A projekt szöveges bemutatása mellett kép- és/vagy videóanyag csatolása is szükséges.
A pályázat beadási határideje: 2024. január 10.
A pályázatok elbírálása
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri értékeli, rangsorolja, és dönt a szakmai díj odaítéléséről. A szakmai zsűri által az első három legjobbnak ítélt pályaművet közönségszavazásra bocsátjuk, így a szakmai díj mellett egy közönségdíj is elnyerhető.
A szakmai zsűri
Ütemezés:
A pályázat beadási határideje: 2024. január 10. 24:00 óra
A pályázatok értékelésének lezárása: 2024. január 22.
Közönségszavazás: 2024. január 23–29.
Díjkiosztó: 2024. február 1-jén, a Turizmus Évadnyitó Gálán
Pályázattal kapcsolatos kérdések
Az iroda@turizmus.com e-mail címre vagy a +36 70 855 1951 telefonszámra várjuk a pályázattal kapcsolatos kérdéseket és észrevételeket.
_______________________________________________________________
A díj alapítója kifejezetten fenntartja a jogát, hogy a jelen pályázat feltételeit alapos indokkal módosítsa (ideértve a pályázat estleges visszavonását is), illetve azt, hogy ne hirdessen nyertes pályázót. A pályázat feltételeinek alapos indokkal történő módosítása esetén a pályázókat megilleti a jog, hogy a pályamunkájukat indokolás nélkül visszavonják és a pályázatuktól indokolás nélkül elálljanak. Az erre a döntésre vonatkozó tájékoztatást a díj alapítója a pályázat egyéb közleményeivel azonos nyilvánosságot biztosítva közzéteszi.
Általános részvételi feltételek
A SHORTLISTRE KERÜLT PÁLYAMŰVEK
KATICA TANYA- Csak rajtunk múlik – Turizmus fenntartható módon
A Katica Tanya Élményközpont fejlesztését 2001-ben zöldmezős, családi vállalkozásként kezdték. A cél környezettudatos, maradandó családi élmények nyújtására alkalmas szabadidőközpont kialakítása volt, ahová „a madár is pihenni jár”, egy helyen nyújtva minőségi programot, szállást és ellátást.
Handó János tulajdonos 18 éven keresztül dolgozott multinacionális környezetben. 2002 óta fejleszti a Katica Tanyát mély alázattal a környezete és a természet iránt. Folyamatosan képzi magát és munkatársait is a fenntarthatóság területén. Számos hagyományos (pl. szelektív hulladékgyűjtés) és innovatív megoldást (pl: „Fizess hulladékkal” koncepció, PET-palack-mentes vendéglátás stb.) vezetett be. Csak olyan attrakciókat fejleszt, amelyek nem fogyasztanak energiát, vagy ha igen, akkor azt helyben termelik meg, megújuló forrásból.
Az első komoly eredmény a helyi ökológiai szennyvízkezelés beindítása volt, ezt követték a napelemparkok, a földgáz „száműzése”, a több vízkörös vízellátás (kommunális, fúrt kút, esővíz), a PET-palackos üdítők eliminálása és a lebomló cateringcsomagolók kizárólagos használata. A „Fizess hulladékkal” koncepciót 2015-ben vezették be. 2024-re ezt állami szintre emelte a MOHU.
Handó János hisz abban, hogy gyorsan változó világunkban állandóak az új ötletek, ezért a fenntarthatóság egy folyamat, aminek csak részeredményei vannak, vége nincs.
Magyar Élelmiszerbank Egyesület ÉTELT MENTÜNK, HOGY ÉLETET MENTSÜNK: vendéglátóipari élelmiszer-feleslegek mentése rászorulók számára
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület hazánk egyik legnagyobb jótékonysági szervezete. Évente tízmillió kilogramm lejáratközeli, illetve csomagolási hibás élelmiszert gyűjtenek áruházakból és gyártóktól, hogy azok ne a kukában végezzék, hanem rászorulók asztalára kerüljenek. Az adományaikkal évente 250 ezer nehéz sorsú embernek segítenek, ráadásul az élelmiszermentéssel a természetet is védik a pazarlás környezetromboló hatásaitól.
Cseh Balázs a Magyar Élelmiszerbank Egyesület megálmodója, társalapítója és kezdetek óta elnöke. Európai szinten is elismert tagja az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemnek.
Az Élelmiszerbank 2023-ban a vendéglátóipar felé is nyitott, hogy érintetlenül maradt készételeket gyűjtsenek rendezvényekről, vendéglátóhelyekről.
Az Élelmiszerbank egy biztonságos és hatékony folyamatot dolgozott ki, ami a cateringszolgáltatóktól kezdve egészen az adományokat kiosztó karitatív szervezetekig összehangolja a szereplők felelősségeit. A módszertant az Élelmiszer Érték Fórum égisze alatt a NÉBIH is véleményezte, tesztelték és laborvizsgálattal is igazolták. A projekt egy készételmentési protokoll kialakításával indult a NÉBIH és a Budapest Party Service Kft. szakrétőivel közösen. Ezt követően az Élelmiszerbank üzembe helyezte Európa első készételmentő teherautóját, a fedélzetén egy 300 adagos mobil sokkoló hűtővel.
A projekttel sikerült kinyitni az ajtót: a vendéglátó szektor a jövőben akár többmillió adag felesleget is megmenthet az enyészettől.
Natura Hill Zebegény – ZERO WASTE fine bistro
A Natura Hill 2014-ben az országban első fecskeként nyitotta meg fenntartható szálláshelyét Zebegényben. A fenntarthatóságra való törekvés az egyik legfontosabb alapértékük azóta is. Tizenegy panorámás butikszobájuk és két éve Michelin-ajánlással büszkélkedő Fine Bistro éttermük sok fenntarthatóságra nyitott vendéget vonz a Dunakanyarba.
Épületeiket talajszondás hőszivattyús rendszer hűti-fűti, fosszilis energiahordozót egyáltalán nem használnak, a szükséges villamosenergia nagy részét maguknak termelik meg. Fenntarthatósági törekvéseik a mezőgazdaságban is érvényesülnek – diverz ültetvényeket alakítottak ki, figyelmet fordítanak a vízmegtartásra, és a termeléssel párhuzamosan élőhelyeket teremtenek az őshonos állatfajoknak. 2023 nyarára már a teljes zöldségfelhasználásunk mintegy 85 százalékát a natu.farm saját, ellenőrzött bio termeléséből tudták ellátni.
Szilvási Mihály séf hosszú évek óta vezeti a Natura Hill Zero Waste konyháját, messzemenőkig elkötelezett a bolygónk jólétéért. Náluk nincs étlap, és minden esetben előre kell asztalt foglalni, mert csak így tudják megvalósítani a valóban hulladékmentes konyhát. Alkalmazkodva a beérkező változatos alapanyagokhoz, mindennap más menüsort kínálnak, amiket veszteség nélkül tudnak felhasználni.
StagLand Cabins – Fedezd fel a szarvasok földjét
A Stagland Kft. 2016-ban alapult és főprofilja a szálláshelyüzemeltetés Budapesten, illetve immár Hosszúhetényben. A cég szemlélete a pandémia alatt váltott irányt, amikor a tulajdonosok rádöbbentek, hogy a turizmus csak akkor lehet jövőbemutató, ha fenntartható. Benkő Bianka, a cég egyik tulajdonosaként a Corvinus Egyetem Turisztikai fejlesztési menedzser posztgraduális képzésén kívül 2020-ban részt vett a Tourban projektben, ahol 1 éves mentorálás mellett megszerezték a Green Tourism bronzn tanúsítványát, jelenleg pedig Fenntartható Turizmus mesterszakra jár. Emellett részt vett a Green Destinations regionális tréningjén. A Green Touch fenntartható szállodai kozmetikumokkal a 2023-as AWE program egyik győztese lett. Tulajdonostársaival idén megnyitották a StagLand Cabins két természetbarát kabinházát, amelyek a fenntarthatóságot a kényelemmel ötvözik. A kabinok úgy helyezkednek el a domb oldalában, mintha egy szarvascsorda legelészne a mezőn, innen is jött a StagLand név, azaz a szarvasok földje. A projekt már a tervezőasztalon is a fenntarthatóság jegyében került megalkotásra, megcélozva egy olyan zöld szálláshely létrehozását, amely teljes harmóniában van a természettel, a legminimálisabb környezeti hatást okozva építkezés és üzemeltetés során. Alapozás helyett talajcsavarokkal rögzítették a kabinokat a földterület túl nagy változtatásait elkerülendő, számos környezeti hatástanulmányt végeztettek; tájépítésszel csak őshonos fákat és növényeket telepítettek. A kabinok tervezésére és építésére a Hello Wood-ot kérték fel, akik több fenntarthatósági díjat is nyertek már épülettervezés területen. Céljuk, hogy zöld jógyakorlatok bemutatásával környezettudatos edukációs referenciaponttá váljanak vendégeik és más szálláshelyek számára.